ایزوله منزل ؛ پروتکل ایزوله سازی منزل جهت پیشگیری از کرونا

ایزوله منزل ؛ پروتکل ایزوله سازی منزل جهت پیشگیری از کرونا

متاسفانه در حالی که تمام دنیا در حال دست و پنجه نرم کردن با ویروس نوظهور کرونا هستند، این ویروس به ایران راه پیدا کرده و در حال شیوع و تکثیر است و هنوز به صورت کامل مهار نشده است. به امید اینکه به زودی با گرم شدن هوا و قرنطینه سازی‌های مناسب و به موقع این اپیدمی کاهش پیدا کند و مردم سلامت خود را باز پس گیرند. اما در این حین جدا از پیشگیری‌هایی که در سطح کشوری باید انجام پذیرد، اهمیت دارد که ما خود دست به کار شویم و تا حد امکان کار‌های لازم برای پیشگیری از کرونا را انجام دهیم. یکی از قدم‌های اصلی در پیشگیری از کرونا ایزوله منزل و در صورت امکان قرنطینه منزل است.
 

مقدمات ایزوله منزل
مقدمات ایزوله خانه

 
در این مقاله بر این آمدیم تا ضمن معرفی این ویروس راه‌های ایزوله منزل و قرنطینه منزل را برایتان شرح دهیم تا کمتر و کمتر در معرض آلوده شدن توسط این ویروس نوظهور قرار بگیرید.

پیشگیری از کرونا ، قدم اول شناخت

همانطور که به احتمال زیاد می دانید و در فضای مجازی خوانده‌اید، میکروب عامل ویروسی تاجی شکل است و به همین علت به خانواده کرونا تعلق دارد و به دلیل شیوع سریع این ویروس نام انحصاری برای آن انتخاب نشده است. از دیگر ویروس های هم‌خانواده ویروس کرونای نو ظهور می توان به سارس و مرس اشاره کرد. گرچه نرخ مرگ و میر برای این ویروس زیاد نیست اما روش ها انتقال زیادی دارد و به راحتی شیوع پیدا می‌کند. این ویروس تنفسی از راه دهان و بینی وارد بدن می شود و می تواند بر روی سطوح زنده بماند و راه خود را به بدن هر فردی پیدا کند.
 

شناخت و پیشگیری از کرونا
شناخت و جلوگیری از کرونا

 
برای شناخت بهتر این ویروس و ویشگیری از کرونا باید دانست که: ویروس ها موجود زنده نیستند و در بیرون از بدن می توانند تا چند روز ( بسته به دمای محیط، رطوبت و نور) زنده بمانند برای مثال در دمای -۲۰ درجه طول عمر این ویروس حتی به ۲ سال هم میرسد، لذا ایزوله منزل اهمیت زیادی برای پیشگیری از انتقال این ویروس دارد پس راه‌های نابودی این ویروس را یاد بگیرید و قرنطینه منزل را به صورت سختگیرانه‌ای انجام دهید.
شناخت و جلوگیری از کرونا
شناخت و پیشگیری از کرونا

راه‌های نابودی ویروس کرونا

نکته اولیه که باید بدانید این است که جنس رویه خارجی این ویروس از لیپید و یا همان چربی است پس برای نابود کردن آن چربی زدایی کنید! بله درست شنیدید، شستن مداوم دست‌ها با صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه، استفاده مداوم از الکل بالای ۶۰٪ بر روی سطوح، البسه و دست‌ها، همگی می‌توانند بسیار موثر واقع شوند. پس از چربی زدایی غافل نشوید.

قرنطینه منزل و بیماران
قرنطینه خانه و بیماران

 

ایزوله منزل یا قرطینه منزل

تمام روش‌هایی که تا به امروز خونده‌ایم برای خروج از منزل بوده است اما باید توجه داشته باشید که این ویروس به محیط منزل و آسایش شما وارد نشود به همین منظور قدم‌های زیر را با دقت انجام دهید تا نگرانی از بابت ورود این ویروس به منزل نداشته باشید.
 

قرنطینه خانه و بیماران
قرنطینه منزل و بیماران

 

پروتکل ورود به منزل

همانطور که پیشتر ذکر کردیم این ویروس در دمای زمستان می تواند بین ۱ تا ۷۲ ساعت فعال بماند، پس باید یک خط قرمز برای ورودی منزل تعبیه کنید. اگر این امکان را دارید که خط قرمز منزل را به خارج از خانه انتقال دهید. برای مثال اگر خانه شما در از حیاط است این امکان برای شما وجود دارد که خط قرمز را وارد خانه نکید در غیر این صورت داخل ساختمان این محیط را فراهم آورید. کفش ها را پشت خط در بیاورید و مکانی برای وسایل غیر ضد عفونی در نظر بگیرید و لباس‌ها و وسایلتان را پیش از ضد عفونی وارد محیط ایزوله منزل نکنید. مراحل ورود به منزل را به صورت لیست طور در زیر قرار می‌دهیم تا استفاده از آن برایتان راحت باشد.
 

جلوگیری از کرونا
پیشگیری از کرونا

 

مراحل اجرایی

۱. محلی در بیرون منزل ( پشت خط قرمز) و خارج از محیط قرنطینه منزل برای کلید‌ها، کیف پول، گوشی موبایل و سایر وسایل در نظر بگیرید. برای مثال سبدی حاضر کنید و در کنار آن اسپری الکل قرار دهید که به راحتی همانجا به ضد عفونی این وسایل بپردازید.
۲. به محض ورود به منزل لباس‌های خود را ضد عفونی کنید برای اینکار از اسپری الکل بالای ۶۰٪ استفاده کنید.
۳. سپس بدون اینکه دست شما با جایی تماس پیدا کند وارد دستشویی شودی و به مدت حداقل ۲۰ ثانیه دستان خود را با آب و صابون شست و شو دهید.
۴. بعد شستن دست‌ها شیر آب، دستگیره در و هر جایی که دست شما با آن تماس داشته را ضدعفونی کنید.
۵. وسایل خود را قبل از وارد کردن به محیط ایزوله منزل ضد عفونی کنید.
 

علایم ویروس کرونا
علایم ویروس کرونا

 
توجه کنید
باید دستان خود را قبل از عوض کردن لباس بشورید.
وسایل را حتما بعد از ضذ عفونی کردن وارد منزل کنید.
یک سطل زباله در جلوی در قرار دهید و ماسک و دستکش خود را داخل آن بیاندازید.
این مراحل را با خانواده خود به صورت دقیق اجرا و تمرین کنید.
 
اهمیت ایزوله سازی منزل
اهمیت ایزوله سازی منزل

 

پروتکل خرید

توجه داشته باشید که هنگام خرید حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید. اگر در صف شخصی را که عطسه یا سرفه می کند را مشاهده کردید از صف خارج شوید و تا زمانی که دست خود را به صورت کامل ضدعفونی نکردید از تماس با چشم و دهان و بینی و به طور کلی صورت خود خودداری کنید تا بتوانید پیشگیری از کرونا را انجام دهید.
پس از خرید وسایل خردیداری شده را به هیچ عنوان وارد خانه نکنید. و مراحل جداسازی و جاسازی را پشت خط قرمز و خارج از محوطه ایزوله منزل انجام دهید تا کاملا پیشگیری از کرونا را انجام دهید.
 

مراقبت و پیشگیری از کرونا
مراقبت و پیشگیری از کرونا

 

مراحل اجرایی

۱. یک سینی یا تشت بزرگ برای در آوردن خریدها از پلاستیک بردارید.
۲. ابتدا کنسرو ها، محصولات دارای بسته که از یخچال برداشته اید مانن شیر، ماست، پنیر و… را جدا کنید.
۳. سپس آن را با مایع دستشویی و یا ظرفشویی کاملا شست و شو دهید. اگر ویروس بر وی یکی از این وسایل باشد در محیط یخچال به مدت ۷۲ ساعت فعال می ماند.
۴. بعد از خشک شدن این وسایل آنها را در یخچال جای دهید و سینک را ضدعفونی کنید.
۵. محصولات گوشتی و مرغی را با آب بشوید و این خرید‌های تازه را جدا از وسایل دگر خود رد فریز قرار دهید و محیطی خاص برایشان تعبیه کنید.
۶. وسایلی که به یخچال نیز دارند ولی نمی‌توانید آن‌ها را شست و شو دهید بعد از ۷۲ ساعت مصرف کنید و در این فاصله جای از سایر محصولات آن‌ها را قرار دهید.
۷.توجه داشته باشید که تمام مراحل ذکر شده باید با دستکش یکبار مصرف انجام شود.
 

ویروس کرونا سال جدید
ویروس کرونا سال جدید

نتیجه گیری

به یاد داشته باشید که شرایط قرمز است و برای پیشگیری از کرونا تا جای ممکن از منزل خارج نشوید و ایزوله منزل و قرنطینه منزل را به صورت کامل انجام دهید در نظر داشتن و اهمیت دادن به این موارد می تواند شما را از این خطر در امان نگه دارد. برای خواندن دیگر مقالات ما در زمینه معماری و دکوراسیون به آرک بلاگ مراجعه نمایید.

۵ نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.