سفره هفت سین ۹۹ خود را با شیک‌ترین‌ها آغاز کنید. ۱۵ ایده تازه چیدن سفره.

سفره هفت سین ۹۹ خود را با شیک‌ترین‌ها آغاز کنید. ۱۵ ایده تازه چیدن سفره.

قدمت چیدن سفره هفت سین دچار ابهامات فراوانی است و بعضی معتقدند که این سفره در واقع هفت شین و یا هفت میم بوده است. اما از ایام‌های قدیم‌تر رسم سبز کردن ۷ گیاه و یا قرار دادن هفت سینی در رسوم دیده می‌شده است. امروزه اما علاوه بر شروع عید نوروز و سال نو ، رسم چیدن سفره ههفت سین و یا هفت میم در مراسماتی مانند شب یلدا  یا شیرینی برون برای تازه عروس‌ها دیده می‌شود. پیش از آغاز عید نوروز و سال نو ( سال ۹۹ )، بر این آمدیم تا در کنار مختصری از آنچه در این سفره میگذارند، ۱۵ روش چیدمان سفره هفت سین را به شما معرفی کنیم تا از آن الهام بگیرید.
 

نمونه سفره هفت سین
هفت سین ۹۹ شیک

 

سفره هفت سین چیا داره؟

سفره هفت سین به شکلی که امروزه وجود دارد شامل
آینه به عنوان نماد پاکی
شمع که در بعضی خانواده ها تعداد آن را بر اساس تعداد فرزندان خانواده مشخص می کنند
قرآن، دیوان حافظ و یا شاهنامه فردوسی
تخم مرغ رنگی
شیرینی، آجیل و…
ظرف آب که در آن نارنج، سبزی و یا ماهی قرمز( که از سال نو چینی برگرفته شده) قرار دارد
سبزه که از قبل آماده شده در کنار ۶ سین دیگر که از بین این سین معروف‌تر انتخاب می شود:
سمنو، سکه، سنجد، سرکه، سنبل، سیب، سیر، سماق، سبزی
هدف از چیدن این سفره در آغاز سال نو ، جمع شدن دور هم و ایجاد گرمی و صمیمیت در بین افراد خانواده است.
 

نمونه سفره هفت سین
هفت سین ۹۹ جذاب

 

سال نو ، ایده نو

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که سفره خود را هر سال با ایده‌ای تازه می‌چینید و یا امسال ‌میخواهید عید نوروز تان را نو  آغاز کنید و یا حتی عروس یا دادماد تازه دارید و به دنبال ایده برای سفره هفت سین خود هستید پس این ایده ها را اصلا از دست ندهید.

۱.جام یا نه؟

این روز ها شاید استفاده از جام‌های شیشه‌ای جز مرسوم‌ترین روش‌های چیدن سفره هفت سین باشد. اگر شما هم از طرفداران ظروف شیشه‌ای هستید، اینبار به جای استفاده از جام از لیوان‌های کپل و کوتاه یا کاسه‌های استوانه‌ای استفاده کنید و عید نوروز رو متفاوت‌تر آغاز کنید. این لیوان‌ها که غالبا با نام لیوان ویسکی خوری نیز شناخته می‌شوند جلوه زیبایی برای سفره هفت سین به همراه خواهند داشت.

۲.حیوان سال ۹۹ : موش

معمولا مشاهده میشه که از نماد هر سال مجسمه‌هایی میسازن و هفت سین رو در بغل مجسمه‌ها قرار میدهند. شما می‌توانید از این ایده استفده کنید و از هفت تا موش در عید نوروز ۹۹ استفاده کنید و یا حتی در کنار سفره تون چند موش عروسکی بگذارید.
 

هفت سین ۹۹
سفره هفت سین خاص

 

۳.قدیمی‌های دوست داشتنی

ظروف سفالی و لعابدار قدیمی مدتی است که دوباره جذابیت از دست رفته خودشون رو بازیابی کردن و جای خودشون رو تو دل مردم باز کردند. برای سفره هفت سین سال نو خودتون می توانید به سراغ کمد مادر بزرگ‌هایتان بروید و ظرف قشنگ‌هاشون رو قرض بگیرید. اگر هم نه یک دست برای خودتون بخرید و این جذاب هارو توی خونه داشته باشید.

۴.لعابدار ولی مدرن

حالا که بحث ظروف لعابدار شد لازم دیدم یادآوری کنم که رنگ سال ۲۰۲۰ یا همون سال ۹۹ ، آبی کلاسیک یا همون آبی لاجوردی خودمونه! پس اگر قصد خرید این ظروف لعابدار رو دارید می توانید از این رنگ استفاده کنید که در طرح‌ها و مدل‌های خیلی زیادی هم موجود هست و از زیبایی آبی کلاسیک در کنار ظروف کلاسیک لذت ببرید.
 

هفت سین ۹۹
ایده برای سفره هفت سین

 
[gdlr_widget_box title=”همچنین بخوانید” title-color=”#000000″ background=”#F0E68C” color=”#000000″ ]

رنگ سال ۲۰۲۰ آبی کلاسیک (لاجوردی). در کنار تاریخچه رنگ سال (ویدئو)

[/gdlr_widget_box]
 

۵.هفت تا هفت سین

اگر در منزل خود راه پله دارید و از آن خیلی استفاده نمی‌کنید می‌توانید عید نوروز امسال سفره هفت سین خود را بر روی پله بچینید حتی می‌توانید هفت تا سفره هفت سین روی پله‌ها بچینید و سال نو خود را متفاوت‌تر از همیشه آغاز کنید.

۶.عید نوروز بزرگ سفره بزرگ

اگر دوست دارید سفره بزرگی در عید نوروز امسال از جعبه‌های چوبی و خزه و یا پارچه و دیگر وسایل مشابه آن  استفاده کنید و یک سفره هفت سین بزرگ در گوشه خانه خود  داشته باشید و از جلوه آن لذت ببرید.
 

عید نوروز شیک
ایده برای نورور ۹۹

 

۷.سال نو پیچ پیچی

سفره هفت سین نقلی دوست دارید؟
پس این ایده رو از دست ندید. از یک گلدان استوانه‌ای بلند استفاده کنید و به صورت مارپیچ و یا هر حالتی که دوست دارید دورش سبد‌های کوچک وصل کنید و هفت تا سین خودتون رو توی این سبد‌ها بذارید.

۸.درخت عید نوروز

یه نمونه سفره نقلی دیگه استفاده از یک شاخه درخت هست. یک شاخه درخت پر از ریز شاخه پیدا کنید که شبیه یک درخت کوچک باشد از اون سبد‌های کوچک‌تر، حباب های شیشه ای و یا هر چیزی دیگری که دوست دارید آویزان کنید و سین های کوچولوتون رو ازش آویزان کنید. حتی می‌توانید اون ها رو با چسب به خود شاخه ها بچسبانید.
 

عید نوروز تازه
نوروز ۹۹ شیک

 

۹.عید سال ۹۹ را سفالی آغاز کنید

از کلاسیک‌های تکراری نشدنی در ایران که هنر کهن مردم رو هم به رخ می‌کشد، سفال است. ظروف سفالی با اشکال متفاوت می‌تواند سفره هفت سین ۹۹ شما را به گونه‌ی جذابی کلاسیک و شیک کند. در انتخاب این ظروف، خود را ملزوم به انتخاب تمامی ظرف‌ها به شکل یکسان نکنید و از ظرف‌های متفاوت استفاده کنید و از جلوه شان در کنار هم لذت ببرید.

۱۰.طلایی و سفید

درسته که رنگ سال ۹۹ آبی کلاسیک هست اما لازم نیست الزاما رنگ ظروفتون رو به ای رنگ انتخاب کنید. سفید و طلایی از رنگ‌هایی هستند که در کنار بسیاری از رنگ‌ها جلوه با سلطنتی به آن هدیه می‌کند و خود به تنهایی نیز شیک و دلپذیر است.
 

ایده عید نوروز
نوروز۹۹ شیک

 

۱۱.سنت ایرانی، هنر ایرانی

از انتخاب ظرف که بگذریم و در ادامه رنگ سال آبی پیشنهاد ما به شما این است که عید نوروز امسال، از سفره قلمکاری شده و یا طرح قلمکاری برای سفره هفت سین تان استفاده کنید. رونق گرفتن هنر‌هایی چنین بینظیر چند سالی هست که مجدد از سر گرفته شده و شیک، زیبا و در عین حال با تمدن است.

۱۲.سنبل پیدا

یه ایده دیگر که در آغاز سال نو و عید امسال می‌توانید از آن استفاده کنید اینه که از الان یک پیاز سنبل تهیه کنید و به روش قدیمی سبز کردن پیاز اون رو سبز کنید. برای انجام اینکار از یک ظرف شیشه ای استفاده کنید تا ریشه‌های سنبل که همیشه در خاک و پنهان هستند فرصتی برای خود نمایی پیدا کنند.
 

ایده برای نوروز ۹۹
عید نوروز جذاب

 

۱۳.تخم مرغ رنگی یا چی؟

عید نوروز امسال تخم مرغ‌ های سفره هفت سین رو رنگ نکنید به جاش مثل یه مجسمه کوچولو اونو تزیین کنید و واسش تاج درست کنید یا چیزای دیگه. من که خیلی اینو دوست داشتم و حتی می‌تونید این کارو مثل هر سال به بچه‌ها بسپارید اونا خلاق ترین هستند.

۱۴.آینه‌های جذاب

سال نو خودتون رو با این آینه‌های جذاب شروع کنید. کنار آینه هاتون رو با گواش نقاشی کنید و بعد هم به راحتی بشوریدش  به حالت اولیه برگردونید یا یه طرح جدید بکشید و هر دفعه از جذابیت جدیدش لذت ببرید.
 

ایده برای سال نو
عید سال ۹۹

 

۱۵.پایه‌های چوبی یا فلزی

اگر قصد حمل سفره هفت سین خود را دارید، برای مثال به خانه عروس و یا داماد می‌روید می توانید با سفارش دادن پایه های هفت طبقه، چوبی، فرفورژه و یا فلزی صاف یک سفره هفت سین قابل حمل داشته باشید و از جلوه و راحتی حمل آن لذت ببرید.
 

عید سال ۹۹
سال نو شیک

چکیده

در این مقاله ۲۵ ایده ساده و جذاب برای داشتن یک سفره هفت سین شیک برای عید نوروز ۹۹ گردآوری کردیم تا شیک ترین‌ها را برای سال نو را در اختیار شما قرار دهیم. برای خواندن مقالات بیشتر به مجله معماری آرک داتام یعنی آرک بلاگ مراجعه کنید.

۵ نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.