انتخاب رنگ در دکوراسیون ، چگونه بهترین ترکیب رنگ را داشته باشیم؟

انتخاب رنگ در دکوراسیون ، چگونه بهترین ترکیب رنگ را داشته باشیم؟

همه ما از اهمیت انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی و حتی خارجی آگاه هستیم. چه مکان‌هایی که تنها با ایجاد هارمونی رنگ و انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای یک محیط جلوه و آرامشی به مکان آورده‌اند که حیرت انگیز است. آیا شما هم می‌خواهید رنگ بندی مناسب دکوراسیون خود را بیابید؟ می‌دانید بهترین ترکیب رنگ برای منزلتان کدام است؟ پیش از انتخاب رنگ در دکوراسیون منزلتان از مطالعه این مقاله غافل نشوید.
همچنین برای مطالعه مقاله‌های بیشتر به مجله اینترنتی آرک داتام، یعنی آرک بلاگ، مراجعه کنید.
 

انتخاب رنگ در دکوراسیون
چگونگی انتخاب رنگ بندی مناسب دکوراسیون

 

اهمیت انتخاب رنگ در دکوراسیون از دید معماری

در طراحی یک دکوراسیون مناسب اصول پایه‌ای وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید به دکوراسیونی جذاب دست پیدا کنید.

فضا، خط، فرم، نور، رنگ، بافت، الگو

در این مقاله در رابطه با اهمیت رنگ و چگونگی انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای دکوراسیون صحبت می‌کنیم دیگر المان ها را نیز یک به یک در مقاله‌های آتی مورد بررسی قرار خواهیم داد.
چرا که انتخاب رنگ بندی مناسب دکوراسیون در عین ارزان بودن و ابزاری بسیار قدرتمند در دکوراسیون داخلی هست. میگم ارزان چون هر وسیله ای که شما تصمیم به خرید اون بگیرید قطعا از تنوع رنگی برخورداره پس انتخاب رنگ در دکوراسیون شما عملا بدون هزینه میشه!
 

انتخاب رنگ در دکوراسیون
دکوراسیون قرمز رنگ

 
از لحاظ روانشناختی نیز انتخاب رنگ در دکوراسیون از اهمیت بسیاری برخورداره؛ رنگ‌های چندگانه میتونن بر سطح انرژی، احساسات و تصویر ذهنی افراد تاثیر فراوانی داشته باشه. رنگ میتونه محیط رو رسمی، صمیمی، سرد یا گرم و حتی زنانه یا مردانه نشون بده.

آشنایی با مشخصات رنگ

رنگ‌ها به طور کامل وعلمی قابل بحث نیستند اما تئوری‌هایی وجود داره که میتونه به ما برای انتخاب بهترین ترکیب رنگ از بین میلیون‌ها رنگ کمک فراوانی بکنه؛ برای معرفی این تئوری ها نیاز هست که اول خود رنگ رو بشناسیم.
 

انتخاب رنگ در چیدمان زیبا
دکوراسیون رنگارنگ

 
رنگ ها را با سه مشخصه اصلی می شناسند که برای معرفی رنگ مورد نیاز است.
 
 

مشخصه اول: هیو (Hue) یا  ته رنگ

هیو در واقع ته مایه رنگ است یا به صورت عامیانه‌تر به ما میگه هر رنگی چه رنگی هست جدا از کمرنگ یا پررنگ بودن و یا دیگر خصوصیات آن برای مثال آبی چه پررنگ و چه کمرنگ به نام آبی شناخته می‌شود.
 

معرف خصوصیات رنگ برای داشتن بهترین ترکیب رنگ
آشنایی با هیو یا ته مایه رنگ

 

مشخصه دوم: سچورشن (Saturation) یا غلظت رنگ

برای درک بهتر این خصیصه کافیست یک ظرف رنگ طوسی و یک ظرف رنگ دیگری را در نظر بگیرید برای مثال قرمز، رنگ طوسی خالص سچورشن ۰ و قرمز خالص سچورشن ۱۰۰ دارد و از ترکیبات متفاوت این دو رنگ، رنگ قرمز های متفاوتی به دست می‌آید که سچورشن های مختلف دارند به شکل نگاه کنید. به همین دلیل است که این خصوصیت را غلظت می‌نامند چرا که غلظت رنگ را نشان میدهد.
 

معرفی خصوصیات رنگ برای داشتن بهترین ترکیب رنگ
آشنایی با سچورشن یا غلظت رنگ

 

مشخه سوم: ولیو (Value) یا ارزش

حالا که طوسی رو قاطی رنگ کردیم اینجاست که خود طوسی هم میشکنه و یه سفید و سیاه تبدیل میشه. هر رنگی می‌تونه از کمرنگ‌ترین حالت خودش که سفیده وجود داشته باشه تا پررنگ‌ترین حالت خودش که سیاهه. در این قسمت نوار رنگی از سفید شروع میشه و به سیاه ختم میشه و شید‌های متفاوتی رو در این بین ایجاد می‌کنه.
 

معرفی خصوصیات رنگ برای داشتن بهترین ترکیب رنگ
معرفی ولیو یا ارزش رنگ

 

ابزار کمکی در انتخاب بهترین ترکیب رنگ

بهترین وسیله‌ای که برای انتخاب ترکیب رنگ مناسب وجود داره چرخه رنگه که همه‌مون باهاش آشنایی داریم و می‌دونیم که چرخه رنگ از ترکیب ۳ رنگ اصلی زرد، آبی و قرمز تشکیل میشه و از ترکیب ۲ به ۲ این رنگ‌ها، رنگ‌های ثانویه سبز، بنفش، نارنجی درست میشه و از ترکیب آنها رنگ‌های دیگر و الی آخر. برای اضافه کردن غلظت و یا ارزش هر رنگ چرخه دیگری هم به وجود آمده که در تصویر مشاهده می کنید.
 

معرفی خصوصیات رنگ برای داشتن رنگ بندی مناسب دکوراسیون
چرخه رنگ و چرخه کامل رنگ

 
این چرخه همچنین به ما کمک می کنه که خیلی راحت تر بتونیم رنگ‌های گرم و سرد رو از هم تشخیص بدیم. چراکه یک سمت چرخه رنگ‌ها گرم در سمت دیگر چرخه رنگ ها سرد هستند. دانستن سردی و یا گرمی یک رنگ در انتخاب رنگ در دکوراسیون به شما کمک فراوانی می‌کنه؛ چراکه رنگ‌های گرم مثل قرمز، نارنجی و زرد به سرعت دیده می‌شوند و محیط رو روشن و سرزنده می‌کنند و در مقابل رنگ‌های سرد مثل آبی، سبز آبی، بنفش متمایل به آبی، خیلی جلب توجه نمی‌کنند و استفاده از این رنگ بندی محیط رو آرام و رمزآلود نشان می‌دهد.
 
معرفی خصوصیات رنگ برای داشتن رنگ بندی مناسب دکوراسیون
رنگ‌های گرم و سرد

 

رنگ بندی مناسب در دکوراسیون

انتخاب رنگ اصلی در خانه عمدتا موضوعی سلیقه‌ای است ولی در مقاله به شما یاد می‌دهیم که چگونه رنگ بندی مناسب دکوراسیون خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که عالی و دلنشین باشد و رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید به اصطلاح به هم بیایند. مهم‌ترین نکته‌ای که در ترکیب کردن رنگ‌ها برای داشتن بهترین رنگ بندی باید به خاطر داشته باشید این است که رنگ‌های متفاوت در زمینه‌های متفاوت، متفاوت دیده می‌شوند.
 

انتخاب رنگ بندی مناسب دکوراسیون با توجه به زمینه
تفاوت دیده شدن یک رنگ در زمینه‌های متفاوت

 

یعنی برای انتخاب رنگ در دکوراسیون های متفاوت باید اول با رنگ را با زمینه سنجید.

هرچه مساحت رنگ بیشتر باشد رنگ بیشتر خودش را نشان می‌دهد. یعنی اگر به تازگی وارد منزلی شدید پیش از خرید مبلمان به رنگ کفپوش‌ها و دیوار‌ها توجه کنید و در صورت نیاز آن‌ها تغییر دهید.
رنگ‌هایی مانند مشکی، سفید، و طیف‌های طوسی، رنگ‌های خنثی هستند و انتخاب آن‌ها برای رنگ بندی مناسب دکوراسیون با ریسک کمتری همراه است. به همین دلیل است که اکثر خانه‌ها دیوار‌های سفید دارند.

انتخاب بهترین ترکیب رنگ

خب حالا که این نکته‌ها متوجه شدیم چطوری رنگ‌ها رو ست کنیم؟؟؟

اولین چیزی که باید توجه داشته باشیم شناخت رنگ‌های غالب و مغلوب هست.

 

اهمیت رنگ بندی مناسب دکوراسیون
جلوه رنگ‌های غالب در مقابل مغلوب

 
رنگ‌های غالب همیشه جلو‌تر دیده می‌شوند پس برای به هم نخوردن پرسپکتیو محیط و مناسب دیده شدن آن حتما باید بدانید کدام رنگ نسبت کدام رنگ غالب است تا بتوانید انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون انجام دهید.

  1.  رنگ‌های گرم نسبت به رنگ‌های سرد غالب‌ترند. و رنگ‌های سرد نسبت به رنگ‌های خنثی غالب‌ترند.
  2. در یک رنگ ثابت رنگ کمرنگ‌تر همیشه غالب‌ترند.

و قانون کلی به ما اینو میگه که هرچه رنگ قوی‌تر باشه باید مساحت کمتری رو پوشش بده و هرچه مساحت بیشتر باشه اون رنگ بهتر خودشو نشون میده.

 

رنگ بندی مناسب چیدمان منزل
چگونگی قرار دهی رنگ‌های غالب و مغلوب درکنار هم

 

برقراری هارمونی در انتخاب رنگ در چیدمان

ساده‌ترین روش برقراری هارمونی بین رنگ‌های یک محیط اینه که بین ۳تا خصوصیت رنگ که پیشتر ذکر شد (هیو، سچورشن، ولیو) دو تا رو ثابت نگه دارید و سومی رو تغییر بدید. در این حالت اگر هیو یا رنگ را ثابت بگیریم پالت مونوکروم خواهیم داشت.
 

انتخاب رنگ در چیدمان تک رنگ یا مونوکروم
رنگ بندی چیدمان مونوکروم یا تک رنگ

 
حالت بعد هنگامی ایجاد می‌شود که شما سچورشن و ولیو را ثابت نگه داشته و قصد تغییر رنگ یا هیو را دارید که خود باعث ایجاد پالت‌های متفاوتی می‌شود. برای مثال پالت آنالوگوس، که به معنی انتخاب رنگ‌های نزدیک به هم است و یا پالت متضاد، که در آن به انتخاب رنگ‌های روبروی هم در چرخه روی می‌آوریم و حتی به تفکیک کردن رنگ های روبروی هم می پردازیم تا رنگ‌های بیشتری و به بهترین ترکیب رنگ در چیدمان دست پیدا کنیم.
 
انتخاب رنگ در چیدمان رنگ متضاد و آنالوگوس
سمت راست پالت متضاد و سمت چپ آنالوگوس را در دکوراسیون نشان می‌دهد

 
راه های زیادی برای پبدا کردن هارمونی برای ست کردن رنگ مبلمان و دیگر اکسسوری‌های منزل است اما در اینجا چند هارمونی ساده مطرح شد که باز هم می توانید برای پیدا کردن رنگ مورد نظر و پالت مورد علاقه‌تون به سایت‌هایی که  در این زمینه وجود دارن که میتونن بهتون کمک کنن مثل کالر کلکولیتر.
 
انتخاب رنگ در دکوراسیون به کمک سایت
سایت کمکی انتخاب رنگ

 

چگونگی قرار دادن رنگ‌های مختلف در مکان های متفاوت

پس از انتخاب پالت مناسب مهم است که رنگ‌ها را با ترتیب خوبی کنار هم قرار دهیم

  • قانونی به عنوان قانون ۱۰-۳۰-۶۰ وجود دارد که به میزان قرار گیری رنگ‌ها کنار هم اشاره می‌کند. ۶۰ درصد رنگ اصلی است که معمولا رنگ دیوار‌هاست، ۳۰ درصد رنگ ثانویه است که معمولا شامل مبلمان‌ها می‌شود و ۱۰ درصد هم شامل رنگیست که شامل تزیینات می‌شود. البته این به این معنا تیست که پالت شما نباید بیشتر از ۳ رنگ داشته باشد بلکه به این معناست که مجموع رنگ‌هایی که مثلا برای تزیین استفاده می‌کنید از ۱۰درصد بیشتر نشود چراکه به مرور زمان کسالت بار خواهد بود.

 

رنگ بندی مناسب دکوراسیون
قانون ۶۰-۳۰-۱۰ در دکوراسیون

 

  • برای قرار دادن رنگبندی مناسب در کنار هم ساده ترین کار این است که از طبیعت الهام بگیرید. رنگ‌های تیره‌تر روی زمین، رنگ روشن تر در آسمان  و میانه با رنگ‌های میانه پر کنید.

 

رنگ بندی مناسب چیدمان
کف تیره و سقف سفید

 

چکیده

در این مقاله اصولی که در انتخاب رنگ در دکوراسیون باید مورد توجه واقع شوند را بریتان مطرح کردیم. با کمک این مقاله از مجله آرک داتام بهترین ترکیب رنگ را برای محیط زندگی و کارتان انتخاب کنید و از رنگ بندی مناسب دکوراسیون خود لذت ببرید.

۱۱ نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.