نرم افزار معماری ؛ معرفی پرکاربردترین نرم افزارهای معماری ۲۰۲۰

نرم افزار معماری ؛ معرفی پرکاربردترین نرم افزارهای معماری ۲۰۲۰

نرم افزار معماری و طراحی در حال حاظر به یکی از ملزومات مارکت مدرن تبدیل شده است و تقریبا فارغ از اینکه با کدام پلت فرم کار می کنید، تمام آن‌ها می‌تواند زندگی شما را به عنوان یک مهندس معمار ساده تر کنند. به همین خاطر بر این آمدیم تا مقاله‌ای در زمینه معرفی پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی و مهندسی را به شما را معرفی کنید تا با این دسته از نرم افزارهای مهندسی معماری بهتر و دقیق‌تر آشنا شوید.
اهمیت نرم افزار معماری تنها در رسم ساده نیست بلکه این نرم افزارهای مهندسی معماری برتری خود را این به دست آورده‌اند که شما می‌توانید به راحتی قسمت‌های مورد نظر خودتون رو تغییر بدهید و یا چیزی را به آن اضافه و یا از آن کم کنید و در پروژه‌های معماری پیشرفته تر، محاسبات و جزییات مهندسی را به آن اضافه کنید.
در هر حال جای خالی یک نرم افزار معماری اختصاصی در صنعت احساس می‌شود چرا که این نرم افزار باید بسییار جامع باشد و تنها شرکت‌های خاصی هستند که در این زمینه تخصص کافی دارند. با این وجود نرم افزار‌های سه بعدی زیادی وجود داردن که شما در کنار نرم افزار اصلی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا کیفیت‌های متفاوتی را تجربه کنید.

پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی و معماری

در این مقاله به معرفی نرم افزارهای مهندسی معماری پر‌متقاضی و درآمدزا می‌پردازیم. لازم به ذکر است این لیست برای سال ۲۰۲۰ تهیه شده است. لینک دانلود اصلی و رسمی هر نرم افزار در زیر قرار داده شده است.

تری دی مکس (۳DS MAX)

نرم افزار معماری با سیستم قابل انعطاف و با رابط‌ها و دستور‌های قوی
+ مدل سازی سه بعدی و انیمیشن سازی
+ پشتیبانی از فایل‌های اتوکد
+ رابط‌ها و دستور‌های قوی
– یادگیری طولانی و دشوار
استودیو تری دی (۳D Studio) پیش از به وجود آمدن ویندور ۳ ایکس (Windows 3.x)وجود داشته است و یکی از اولین‌هایی است که سخت افزاری برای سرعت بخشیدن به رندر تصاویر سه بعدی عرضه کرد.
ارزش این نرم افزار معماری بیشتر به ویژوال و قسمت‌های دیداری، و اینیمشن‌های حرکتی از پروژه است تا ساخت و دیزاین از صفر. و این موضوع تری دی مکس را به یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی تبدلی کرده است.
جدا از ورژن اصلی این نرم افزار معماری، می توان از سه شاخه ارتقا یافته آن نیز استفاده کرد شامل کار رسانه‌ای و سرگرمی، طراحی قطعه و تولید و مورد علاقه ما کالکشن معماری مهندسی و عمران؛ ارائه این کالکشن‌های تکمیلی از ویژگی‌هایست که این نرم افزار را به یکی از پرکاربرد‌ترین نرم افزارهای معماری تبدیل کرده است.
پکیج آخر شامل نرم افزارهای مهندسی معماری دیگری نیز است که به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد مانند اتوکد (AutoCAD)، سیویل تری دی (Civil 3D)، رویت (Revit) و همچنین اینفرا ورکز (InfraWorks) و نویس منیج (Navisworks Manage).
این خصوصیات و ویژگی‌های ذکر شده مربوط به برنامه اصلی نرم افزار است و در کنار آن‌ها ابزار آنالیز سازه‌ای، مشخصات فلزات، آنالیز عملکرد ساختمان و حتی محاسبات مسیر وسیله نقیله را نیز داراست که جداگانه قابل تهیه هستند.
نرم افزار اصلی تری دی مکس (۳DS Max) را میتوانید از این لینک دانلود کنید.

سیویل تری دی (Civil 3D)

یکی از پرکاربردترین نرم افزار های طراحی است که در واقع نرم افزار اتوکد (AutoCAD) به همراه اضافات مهندسی شهرسازیاست.
+ رابط دستوری مستقیم
+ رویکرد همه کاره
– گهگاه با مشکلات پایداری همراه است
– حافظه فضای ابری به خوبی پشتیبانی نمی‌شود
مدلسازی و رسم تنها دستوراتی هستند که معماران و سازندان از نرم افزار کد (CAD) نیاز دارند اما بسیار دستور دیگر نیز نیاز دازند که به وسیله سیویل تری دی (Civil 3D) تآمین شده است.
این نرم افزار معماری به گونه‌ای طراحی شده  است که با دیگر نرم افزارهای مهندسی معماری اتودسک (Autodesk) و به ویژه اتوکد (AutoCAD)، رویت (Revit) و تری دی مکس (۳DS Max) همخوانی داشته باشد و آن‌ها را پشتیبانی کند همچنین این نرم افزار یک مسیر ارتباطی خاص برای انتقال اطلاعات مدل سازه (Building Information Modelling) یا BIM برای نرم افزار ورک فلوز (workflows) ترتیب داده است.
یکی دیگر از ویژگی‌های توانایی‌های این نرم افزار معماری،امکان ادغام تصاویر نقشه‌ها با طرح مدلسازی شده زمین، جاده، سرویس شماتیک و هندسه سازه‌ای است. تمام این ویژگی‌ها در داخل یک پکیج حاشیه ای نرم افزار موجود است. این ویژگی به معماران اجازه می‌دهد تا بتوانند بر روی یک منطقه خاص تمرکز کنند و در عین حال متوجه امکان برخورد با دیگر نقاط را نیز در نظر داشته باشند.
نرم افزار اصلی سیویل تری دی (Civil 3D) را میتوانید از این لینک دانلود کنید.

اتوکد (AutoCAD)

یکی دیگر از پرکاربردترین نرم افزراهای طراحی مربوط به شرکت اتودسک (Autodesk)
+ میانبر‌های عالی بر روی کیبورد
+ لینک شدن با اتودسک (Autodesk)
– نیازمند یادگیری منحصربفرد
اتوکد (AutoCAD) برای مدت بسیار طولانی از پایه‌ای ترین نرم افزارهای مهندسی معماری بوده است و همین مهم باعث شده تا اتودسک (Autodesk) یک نوار افزار ویژه طراحی ساختمان و معماری برای آن طراحی کند تا این نرم افزار بیشتر حال و هوای نرم افزرا معماری به خود بگیرد.
برای افزایش سرعت پروسه، دستوری برای ساخت پیشفرض دیوار، در، پنجره و مکانیزم‌هایی برای ارتقا کیفیت طراحی نقشه‌ها، قسمت‌ها، و مدل‌های هندسی را در بر دارد.
تنها اخطاری که به هنگام استفاده از این نرم افزار معماری باید در خاطر داشته باشید این است که، اتوکد به شدت به اصول نقشه کشی قدیمی پایبند است در حالی که اکثر شرکت‌های تولید کننده و پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی به سمت ارتقا و به روز شدن رفته‌اند. شرکت اتودسک برای مشتریانی که متقاضی الگو‌های جدید هستند نرم افزار رویت (Revit) را عرضه کرده است.
نرم افزار اصلی اتوکد (AutoCAD) را میتوانید از این لینک دانلود کنید.

کتیا (CATIA)

یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی از ساختمان گرفته تا جت
+ قدرت انجام مدلسازی‌های بسیار پیچیده
+ دقت داده ای بسیار بالا
+ یادگیری ساده
– قیمت بالا
این نرم افزار به صورت ویژه برای طراحی قطعات نظامی ساخته شده است و به سادگی می‌تواند از پس مسائل پیچیده معماری برآید و مدلی با جزییات عالی و بینظیر به جای بگذارد.
در حالی که بسیاری از نرم افزارهای کد سیستم همکاری و طراحی تلفیقی را بعداٌ به برنامه خود اضافه کردند، کتیا این از ایبتدا با این ایده به وجود آمده بود. و اخیراٌ این امکان خود را گسترش داده تا ه ابری از داده‌های عملی دست پیدا کند.
با داشتن چنین نرم افزار دقیق و قدرتمندی شرکت  داساولت (Dassault) قیمت دقیقی ارایه نداده است و باید برای خرید قیمت نسخه مورد نظرتون رو بپرسید اما باید بدانید که این نرم افزار بسیار گران قیمت است.
نرم افزار اصلی کتیا (CATIA) را میتوانید از این لینک دانلود کنید.

چیف آرکیتکت (Chief Architect)

یکی دیگر از پرکاربردترین نرم افزارهای مهندسی معماری که همانطور که از نامش مشخص است ویژه طراحی ساختمان به ویژه خانه است.
+ استفاده آسان
+ دستور‌ها قوی و هوشمند
+ قابل اجرا بر روی ویندوز و مک
– قیمت بالا
به طور معمول بیشترین چیزی که توسط معماران ساخته می‌شود خانه است و نه مجمتع‌های عظیم تجاری و یا دفاتر کار بزرگ و یا حتی پارک‌های محله‌ای نه، خانه‌ سازی حرف اول را می زند و در این زمینه نرم افزار معماری چیف آرکیتک حرف اول را می زند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.