اسکیس معماری ؛ آموزش اسکیس در ۹ قدم ساده از مبتدی تا حرفه‌ای

اسکیس معماری ؛ آموزش اسکیس در ۹ قدم ساده از مبتدی تا حرفه‌ای

در معماری ایده‌های اولیه یک معمار نیاز دارند تا به وسیله‌ای با دیگران ارتباط برقرار کنند و یکی از سریع‌ترین راه‌های این کار به وسیله اسکیس معماری و رسم اسکیس است. اما هر ساله تعداد زیادی دانشجو معماری شروع به طراحی معماری می‌کنند و احتیاج دارند تا اصول اولیه معماری را یاد بگیرند و به همین دلیل است که در این مقاله از مجله آرک داتام بر این آمدیم تا ۱۰ نکته کاربردی را را در طراحی اسکیس معماری جمع‌آوری کردیم تا بتوانید رسم اسکیس خود را بهبود ببخشید و بهترین نتیجه را دریافت کنید.
 

آموزش رسم اسکیس
نمونه اسکیس معماری

 
اما قبل از مطرح کردن این نکات باید بدانید کلید موفقیت در رسم اسکیس تمرین زیاد است و در ابتدا اصلا اشکال ندارد که اسکیس‌هایتان عجیب و بد فرم به نظر برسد پس ادامه دهید و ترین کنید تا جایی که بهترین نتیجه را دریافت کنید.

 نکات طلایی تقویت اسکیس معماری

اگر قصد دارید در رسم اسکیس بهترین باشید پس مراحل زیر در آموزش اسکیس را به خاطر بسپارید و قبل از هر طراحی معماری آن ها را مرور کنید.
 

نمونه اسکیس معماری
نکات تقویت اسکیس

 

۱.برای تکان دادن قلم در رسم اسکیس از خم کردن مچ و آرنج خودداری کنید

بله! بهتر است هنگامی که شروع به رسم اسکیس می‌کنید مهمترین قدم این است که از کل دست برای جا به جا کردن قلم استفاده کنید و از مچ دست و آرنجتان کمک نگیرید. باب بارسون (Bob Borson) در این باره اینگونه می‌گوید:
آرنج و مچ دستتان را در یک زاویه راحت قفل کنید و در هنگام رسم کل دستتان را جا به جا کنید. با حرفه‌ای تر شدن می توانید در ابتدا آرنج و در نهایت مچ دستتان را جا به جا کنید اما در ابتدا حرکاتتان را به تکان دادن کل دست محدود کنید این موضوض باعث می شود بتوانید خط‌های صاف‌تری رسم کنید.
 

نکات رسم اسکیس
اسکیس معماری

 
 
[gdlr_widget_box title=”همچنین بخوانید” title-color=”#000000″ background=”#F0E68C” color=”#000000″ ]

معماری منظر ؛ آشنایی و شناخت معماری طبیعت هرچه لازم است بدانید

[/gdlr_widget_box]
 
 

۲.کنترل رو دست بگیرید

دستتان را در انتهای مداد قرار دهید تا در رسم اسکیس معماری کنترل بهتر و دقیق‌تری داشته باشید. این امر همچنین باعث می‌شود علامت‌گذاری‌های تیره‌تری داشته باشید. در جهت دیگر  هرچه دستتان را از نوک مداد فاصله دهید کنترل شما کمتر می شود و علامتگذاری‌های کمرنگ‌تری در طراحی معماری خواهید داشت.
 

نمونه نکات طراحی معماری
راه کارهای طراحی اسکیس

 

۳.خط های متفاوت در طراحی معماری

برای داشتن یک اسکیس زنده و جذاب از چند نوع متفاوت خط استفاده کنید؛ از خط‌های باریک و نازک گرفته تا ضخیم، از روشن تا تیره و الی آخر. این مساله ممکن است برای مبتدیان کمی دشوار به نظر برسد اما برای اینکه بتوانید راحت‌تر به آن تسلط پیدا کنید می‌توانید از مداد‌های متفاوت استفاده کنید  تا در رسم اسکیس به مهارت کافی برسید. توجه کنید که استفاده از این خطوط می‌تونه به شکل شما حجم بده و باعث بشه بتوانید یک اسکیس معماری ساده  را به یک طراحی جذاب تبدیل کنید.
 

اسکیس معماری حرفه‌ای
خطوط متفاوت در رسم اسکیس

 

۴.تکسچر و رنگ فراموش نشه

برای مثال می‌توانید برای اضافه کردن جنس و رنگ در طراحی خود از آبرنگ استفاده کنید. اما توجه داشته باشید از رنگ‌های متفاوت استفاده کنید و یا به میزان کمی استفاده کنید تا طراحی معماری شما جلوه زنده و حجمی به خود بگیرد. حتی با استفاده از مداد معمولی نیز می‌توانید فرم مواد مختلف مانند چوب را ایجاد کنید. برای داشتن یک اسکیس خوب این جزییات را دست کم نگیرید.
 

نکاتی برای تقویت اسکیس در رسم اسکیس
آموزش اسکیس به زبان ساده

 

۵.از تقارن بیش از حد پرهیز کنید

تعادل و بالانس در یک طراحی از الزامات است ولی اگر سعی کنید در رسم اسکیس همه چیز را دقیقا متقارن دربیاورید باعث می شود طراحی شما خسته کننده به نظر برسد. پس تغییرات جزیی ایجاد کنید تقارن خطوط اصلی جلوه جذابی به اسکیس معماری شما خواهد داد. برای مثال در رسم جزییاتی مانند درخت‌ها و منظره از تقارن بیش از حد جلوگیری کنید و حتما از پرسپکتیو بهره بگیرید تا طراحیتان از حالت تخت و صفحه‌ای خارج شود.
 

نکات آموزش اسکیس
اسکیس معماری حرفه‌ای

 

۶.از لک شدن طرحتون جلوگیری کنید

اجازه ندهید لکه‌ها موجب شوند طراحی‌تان کثیف . خراب شود. حتما از یک تکه کاغذ و یا دستمال اضافی استفاده کنید و آن را در حین رسم اسکیس زیر دستتان قرار دهید. همچنین اگر راست دست هستید برای سایه زدن از چپ به راست شروع کنید و اگر چپ دست هستید سایه زدن را از راست به چپ انجام دهید. در سمت دیگر اگر قصد دارید که لکه‌های خاصی در قسمت های مختلف اسکیس معماری خود به وجود بیاورید می توانید از دستمال و یا یه تکه کاغذ استفاده کنید.
 

طراحی معماری تمیز
طراحی اسکیس زیبا

 

۷.آسمان در رسم اسکیس

با چند تکنیک ساده می‌توانید یک آسمان بی نقص را رسم کنید که قطعا به طراحی معماری تان جلوه‌ای عالی خواهد بخشید؛ بر روی یک کاغذ جداگانه با استفاده از گرافیت و یا ذغال قسمت بزرگی را سیاه کنید و بعد با استفاده از قلم محو کننده بزرگ و یا یک قطعه کاغذ اضافه گرد ذغال را بردارید و در قسمت‌هایی از آسمان که دوست دارید اشکال ابر مانند ایجاد کنید.
 

طراحی اسکیس اصولی
طراحی معماری اصولی

 

۸.آدمک‌ها

همانطور که می دانید در رسم اسکیس نیاز دارید که آدمک‌های منحصر به فرد و خاص رسم کنید؛ در این حین به خاطر داشته باشید که هر کارکتر باید منحصر به فرد باشد تا جلوه زیبایی به طراحی معماری شما بدهد. برای اینکه متوجه شوید آدمک‌های شما تا چه حد خوب از آب در آمده‌اند از یک کاغذ پوستی رو طرح قرار بدهید و طرح را روی آن بکشید و با رنگ  مشکی کاملا پر کنید و از دوستانتان بخواهید تا آن ها را از روی سایه‌شان تشخیص دهند. اینگونه متوجه می‌شوید که چقدر کارکتر‌هایی که رسم کرده‌اید منحصر به فرد هستند.
 

آدمک در اسکیس معماری
آدمک در طراحی معماری

 
 
[gdlr_widget_box title=”همچنین بخوانید” title-color=”#000000″ background=”#F0E68C” color=”#000000″ ]

ماکت معماری ، ۹ قدم اصلی برای ماکت سازی در معماری

[/gdlr_widget_box]
 
 

۹.به اسکیس خود برعکس نگاه کنید

کشیدن اسکیس معماری بر روی کاغذ پوستی به شما این اجازه را می دهد تا بتوانید از پشت به آن نگاه کنید و تکنیک هایش را بررسی کنید. این کار موجب می‌شود که در بتوانید به بهبود اسکیس خود کمک کنید چرا که معمولا دست هر فرد به کشیدن در رسم اسکیس از یک طرف بهتر عمل می‌کند با بررسی اسکیس خود از پشت به نکاتی پی خواهید برد که تکنیک شما بهبود می‌بخشد و عملکردتان را در رفع مشکلات بهبود می‌بخشد.
 

رسم اسکیس حرفه‌ای
رسم اسکیس حرفه‌ای

 

چکیده

در این مقاله از مجله اینترنتی آرک داتام به ۹ نکته کلیدی در رسم اسکیس معماری اشاره کردیم که برای دانشجویان معماری و به طور کلی علاقمندان بسیار مفید است. برای افزایش توانایی‌هایتان در طراحی معماری و تقویت اسکیس هایتان این مقاله را چندین بار مطالعه کنید و این موضوع را در خاطر خود داشته باشید که تمرین زیاد نتیجه می‌دهد پس نا امید نشوید و به تمرین ادامه دهید تا به نتیجه مطلوب خود برسید. همچنین اگر نکات دیگری در ذهن دارید حتما برایمان بنویسید.

۴ نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.