رنگ سال ۲۰۲۰ آبی کلاسیک (لاجوردی). در کنار تاریخچه رنگ سال (ویدئو)

رنگ سال ۲۰۲۰ آبی کلاسیک (لاجوردی). در کنار تاریخچه رنگ سال (ویدئو)

هر سال پیش از تغییر سال میلادی یا اواخر پاییز، شرکت پانتون رنگی را به عنوان رنگ سال اعلام می‌کند. این شرکت اخیرا، رنگ سال ۲۰۲۰ را آبی لاجوردی اعلام کرده است. در این مقاله ضمن معرفی دقیق‌تر این رنگ، تاریخچه شرکت پانتون و نحوه انتخاب رنگ سال توسط این شرکت را برایتان شرح می‌دهیم، همچنین ویدئویی از تاریخچه رنگ‌های سال از ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ را برایتان آورده‌ایم، پس با ما همراه باشید.
 

رنگ سال ۲۰۲۰
آبی لاجوردی رنگ سال ۲۰۲۰

 

رنگ سال ۲۰۲۰ ، آبی لاجوردی

Color of the year 2020, Classic Blue

این رنگ زیبا رنگ، انتهای آسمان، آبی کلاسیک یا آبی لاجوردی است که با شماره‌ی (۱۹-۴۰۵۲) شناخته می‌شود.
شرکت پانتون در اینستاگرام خود درباره این رنگ اینگونه می‌نویسد:
آبی، رنگ بی‌انتها و شکیبای آبی با تمام وقار در عین سادگی‌اش؛ رنگی که یادآور آسمان در اولین ساعات پس غروب خورشید است. وجود و ذات آبی لاجوردی سخن از حمایت می گوید و تمایل ما برای پایه‌ای محکم و قابل اعتماد برای ساختن و شکفتن را نمایان می‌کند.
در حالی که ما از آستانه‌ی دهه به سمت دوره‌ای جدید حرکت می کنیم، پانتون این رنگ را به تجربه‌ای چند حسی تبدیل کرده تا به مردم گوناگون این امکان را بدهد تا همگی از آن استفاده کنند. ما به تصاویر، صدا، بو، مزه و بافت ها ضربه می‌زنیم تا رنگ سال ۲۰۲۰ به تجربه ای همه جانبه و واقعی برای همه تبدیل کنیم.
 


 
لیتریک ایسمن (Leatrice Eiseman) مدیر اجرایی شرکت پانتون در سایت این شرکت اینگونه می‌نویسد:
ما در زمانی زندگی می‌کنیم که نیازمند اعتماد و ایمان است. و اینگونه وجدان و اعتماد به نفس در این رنگ آبی لاجوردی به خوبی ابراز شده است؛ رنگی محکم و قابل تکیه که همواره می‌توان به آن متکی بود. رنگی با عمقی از دوران رنسانس، این آبی لاجوردی، پایه‌ای استوار را فراهم ‌می‌کند. آبی بی حد مرزی که پهنای آسمان غروب را فتح می‌کند، آبی لاجوردی ما را ما را ترغیب می‌کند تا به فرای آنچه مبرهن است بنگریم و دامنه افکامان را گسترش دهیم؛ ما را به چالش می‌کشد تا عمیق‌تر تفکر کنیم و چشم‌اندازمان را گسترش دهیم و دریچه‌ی تازه بر جریان ارتباطاتمان بگشاییم.
 
استفاده از رنگ سال ۲۰۲۰
وسایل آبی لاجوردی

 
[gdlr_widget_box title=”همچنین بخوانید” title-color=”#000000″ background=”#F0E68C” color=”#000000″ ]

انتخاب رنگ در دکوراسیون ، چگونه بهترین ترکیب رنگ را داشته باشیم؟

[/gdlr_widget_box]
 

تاریخچه رنگ سال

شرکت پانتون از سال ۲۰۰۰ تا به امروزه هر سال در پاییز رنگی را به عنوان رنگ سال انتخاب می‌کند و آن را اعلام می‌کند و این رنگ در صنعت مد و دیگر صنایعی که با رنگ سر کار دارند به عنوان رنگ الهام بخش سال یا مد آن سال در نظر گرفته می‌شود.
اما آیا می دانید تا به امروزه رنگ‌هایی به عنوان رنگ سال انتخاب شده اند؟
ویدئوهای زیر تاریخچه این رنگ‌ها را به شما نشان می دهد.
 


 
 

 
 

تاریخچه شرکت پانتون

این شرکت در سال ۱۹۶۲ توسط لارنس هربرت (Lawrence Herbert) که یک دانشجو شیمی بود تاسیس شد. اهمیت کار او در تاسیس این شرکت بنیان نهادن یک سیستم رسمی برای شناسایی رنگ‌ها بود به گونه‌ای که همه جدا از سلیقه و طوری که یک رنگ رو میبینن بتوانند با هم رنگ‌ها را به اشتراک بگذارند و با هم فعالیت کنند.
 

شرکت پانتون در رنگ آفرینی
پالت رنگ شرکت پانتون

 
این سیستمی که هربرت برای شناسایی رنگ‌ها ابداع کرد به سیستم استاندارد رنگ تبدیل شد و مرجع بین‌المللی رنگ یا International Colour Authority (ICA) از این سیستم برای شناسایی رنگ‌ها استفاده می‌کند.
کلمه پانتون (pantone) به معنی همه رنگ‌ها است این نامگذاری توسط خود هربرت انجام شده کاملا مناسب این شرکت چرا که این شرکت موجبات شناخت همه‌ی رنگ‌ها را برای مردم به وجود آورد.
با توجه به اهمیت این شرکت و سیستم نامگذاری‌اش پر واضح است که چرا این شرکت هر ساله رنگ سال را انتخاب می کند.
 
تاریخچه شرکت پانتون
کد‌های رنگی شرکت پانتون

 

نحوه انتخاب رنگ سال

انتخاب رنگ سال پدیده‌ایست فرا تر از رنگ ها مد و دیگر مسائل از این قبیل. انتخاب این رنگ تحت تاثیر عوامل متفاوتی مانند فرهنگ‌های متفاوت و اتفاقات متفاوتی که در نقاط مختلف جهان در حال رویدادن است. افرادی که در تصمیم‌گیری رنگ سال نقش دارند، نمایندگانی از سراسر دنیا هستند که از مسائل روز اگاهند و در طی انتخاب رنگ سال سعی می‌کنند پیامی را به مردم به وسیله آن رنگ برسانند.
 

رنگ سال ۲۰۱۹
رنگ مرجانی زنده رنگ سال ۲۰۱۹

 
برای مثال رنگ سال ۲۰۱۹ مرجانی زنده بود که نیاز برای همبسته شدن همه برای نجات دنیا و اقیانوس‌ها و نجات تپه‌های مرجانی را یادآور می کرد نیازی که همچنان خطری جدی است و پیامی که به سادگی و تنها با یک رنگ به جهانیان انتقال داده شد.
در طی روند انتخاب این رنگ این نمایندگان، دوبار در سال در جلسات محرمانه‌ای به دعوت شرکت پانتون جمع می شوند و در اتاقی کاملا سفید این مورد را مورد بحث قرار می‌دهند. اینگونه گفته می شود که اشیا مختلفی که بیانگر رنگی خاص و احساساتی خاص می‌باشد در اختیار این نمایندگان قرار می‌گیرد تا به کمک آن رنگ سال را انتخاب کنند.
 
انتخاب رنگ سال شرکت پانتون
انتخاب رنگ سال

 
به وضوح می‌توان دریافت که جهان امروز با موضع خلق امید و بی‌اعتمادی مردم به یکدیگر،دولت ها به یکدیگر و… دست و پنجه نرم می‌کند به همین خاطر شرکت پانتون با انتخاب رنگ سال ۲۰۲۰ رنگ آبی لاجوردی و پیامی که در کنار این رنگ منتقل کرد قصد دارد مردم را به اعتماد و همدلی دعوت کند تا مردم دهه جدید را با دیدی متفاوت و آرامشی بیش از پیش آغاز کنند.
 
رنگ سال ۲۰۲۰ شرکت پانتون
آرامش در رنگ آبی لاجوردی

 

چکیده

ما نیز امیدواریم سال تازه و دهه تازه با آرامش و اطمینانی چند برابر برای همه آغاز شود و این سال به زیبایی رنگ سال انتخاب شده برایش باشد. رنگ سال ۲۰۲۰ به پهنای آسمان انتخاب شده تا در‌های روشن و امیدواری را به رویمان باز کند. ما هم امیدواریم شرکت پانتون با انتخاب این رنگ به پیام خود و هدف خود برسد و مردم را زیر پرچم همدلی گرد آورد.
 
 

۶ نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.