معروف ترین معماران دنیا ؛ ۱۰ تن از مشهورترین‌های دنیای معماری را با ما بشناسید

معروف ترین معماران دنیا ؛ ۱۰ تن از مشهورترین‌های دنیای معماری را با ما بشناسید

معماران زیادی در سراسر دنیا آمده و رفته‌اند بعضی فراموش شده‌اند و بعضی ماندگار. در این مقاله از مجله آرک داتام می‌خواهیم ماندگارترین ماندگاران را به شما معرفی کنیم؛ ۱۰ تن از معروف ترین معماران دنیا و نمونه آثارشان در اینجا آورده شده‌اند تا شما نیز با مشهورترین معماران دنیا آشنا شوید و بدانید که برترین معماران دنیا چه کسانی بودند. پس با ما همراه شوید.
فلسفه ساخت و ساز و معماری میلیون‌ها سال پیش به وجود آمده است، از آن زمان تا به امروز سبک‌ها و استایل‌های بیشماری به وجود آمده‌اند.
 

معرفی ۱۰ تن از معروف ترین معماران دنیا
نمونه هنر مشهورترین معماران دنیا

 

آشنایی با معروف ترین معماران دنیا

طراحی یک سازه و ساخت آن تلفیقی از هنر و مهندسی است و اینگونه است که برترین معماران دنیا بر این برآمدند تا سلیقه و هنر منحصر بفرد خود را از طریق کار‌های خود به نمایش بگذارند، از خانه‌های ساده گرفته تا برج‌های آسمان خراش. بسیاری از معماران تلاش کردند تا نام خود را در تاریخ ثبت کنند و بسیاری نیز موفق شده‌اند که تعدادی از آن‌هارا با هم معرفی می‌کنیم.
 

معرفی مشهورترین معماران دنیا
نمونه کار برترین معماران دنیا

 

۱- لودویگ میس ون در رو (Ludwig Mies van der Rohe)

یکی از معروف ترین معماران دنیا ودویگ میس ون در رو است. این معمار آلمانی- آمریکایی به عنوان یکی از پایه گذاران معماری مدرن شناخته می‌شود. او سبکی از معماری را معرفی کرد که شفاف و ساده بود. در ساختمان‌های او از مواد اولیه مدرن مانند صفحات شیشه‌ای و فلزات صنعتی استفاده می‌شد، که به او در تعریف و ایجاد معماری داخلی کمک شایانی می‌کرد. از مطرح‌ترین کار‌های او می توان به نمایشگاه برسلونا (Barcelona Pavilion)، خانه فارنسورت (Farnsworth House)، گالری طبیعی جدید (New National Gallery)، میدان وستمونت (Westmount Square) و مرکز تجاری تورنتو-دومینیون (Toronto-Dominion Centre) را نام برد.
 

معرفی برترین معماران دنیا
گالری طبیعی جدید

 

 ۲- مایکل گریوز (Michael Graves)؛ یکی از مشهورترین معماران دنیا

مایکل گریوز معمار آمریکایی از مشورترین معماران دنیاست که با ساختمان‌های منحصر بفردش در زمینه معماری مدرن شناخته می‌شود. او پروفسور معماری در دانشگاه پرینستون بود و در حدود ۴۰ سال در آنجا تدریس کرد. بعضی از پروژه های معروف او شامل ساختمان پرتلند (Portland Building)، کتابخانه عمومی دنور (Denver Public Library)، چند ساختمان برای والت دیزنی، استراحتگاه دلفین‌ها (Dolphin Resorts) و ساختمان هومانا (Humana Building) است.
 

معرفی برترین معماران دنیا
استراحتگاه دلفین‌ها

 

۳- ارو سارینن (Eero Saarinen)؛ نمونه برترین معماران دنیا

متولد فنلاند، سارینن یکی از برترین معماران دنیاست که کار خود را از دفتر معماری پدرش آغاز کرد.او به خاطر طرح‌های آینده نگرانانه‌اش شناخته ‌می‌شود. مطرح‌ترین کار‌های او شامل طاق دروازه‌ای سنت لوییس در میسوری آمریکا(Gateway Arch in St. Louis)، مرکز پرواز تی دبلیو ای (TWA Flight Center) و فرودگاه بین المللی دولس واشنگتون می‌شود.
 

معرفی معروف ترین معماران جهان
طاق دروازه‌ای سنت لویس

 

۴- سزار پلی (Cesar Pelli)؛ یکی از معروف ترین معماران جهان

این معمار که یکی از معروف ترین‌ معماران دنیا است مغز متفکر پشت بعضی از بلندترین ساختمان های دنیا و لندمارک‌های محبوب شهری است. به دلیل سبک منحصر بفرد او در معماری، مرکز معماران آمریکا به او مدال طلا اهدا کردند. بعضی از کارهای خارقالعاده او شامل برج‌های پتروناس (Petronas Towers)، مرکز مالی جهانی (World Financial Center)، مرکز خرید فارگوولز (Wells Fargo Center) و ساختمان کلینیک کریل (Crile Clinic Building) می‌شود.
 

معرفی مشهورترین معماران جهان
برج‌های پتروناس

 

۵- زاها حدید (Zaha Hadid)، معماری زن در عین حال یکی از مشهورترین معماران جهان

ملکه‌ی خم‌ها، زاها حدید از مشهورترین معماران دنیاست. او به خاطر دیدگاه‌هایش که موجب تغییر در دنیای معماری مدرن شد، معروف است. این معمار انگلیسی- عراقی، او نشان‌هایی درباب تقدیر و تشکر، جوایز از موسسات، اکادمی‌ها، حرفه‌ای‌ها و سازمان‌های شهرسازی تمام دنیا دریافت کرده است. پروژه‌های مطرح او از قبیل خانه اپرا گوانگژو (Guangzhou Opera House)، مرکز المپیک آبی لندن (London Olympics Aquatic Centre)، برج عقرب میامی (Scorpion Tower of Miami) و ساختمان سوهو کهکشانی در بیجینگ چین.
 

معرفی برترین معماران جهان
خانه اپرا گوانگژو

 

۶- فرانک لوید رایت(Frank Lloyd Wright) پدر معماری مدرن یکی از برترین معماران جهان

فرانک لوید رایت از برترین معماران دنیا و بسیار تقدیر شده است. علاقه او در طراحی خانه‌های کم حجم و کم ارتفاع بود.این معمار اهل ویسکانسین، خانه ی پرایری (Prairie House) را طراحی کرده است. او همچنین مفهوم سازی طراحی خانه آبشاری (Falling Water residence) را انجام داد که به عنوان از باحال‌ترین و بهترین قطعه معماری که بتوان به آن افتخار کرد نامگذاری شده است. این خانه ترکیبی از چند بالکن مستطیلی است که بر روی یک آبشار طبیعی سوار شده‌اند و شناور به نظر می رسند و خود آبشار نیز بخشی از خانه به حساب می‌آید.
 

معرفی معروف ترین معماران دنیا
خانه آبشاری

 

۷-آنتونی گائودی (Antoni Gaudi) قدیمی در عین حال نمونه‌ای از معروف ترین معماران دنیا

آنتونی گودی یکی از معروف ترین معماران دنیاست که برای معرفی سبک مدرنیسم کاتالان تقدیر شده است. مطرح‌ترین پروژه او در بارسلونا قرار دارد و مردم هنوز هم از سراسر دنیا سفر می‌کنند تا بتوانند از طراحی او را ببینند. یکی از مشهور ترین کارهای او شامل کاسا باتلو (Casa Battlo)، کاسا میلا (Casa Mila)،پارک گوئل (Park Guell) و ساگرادا فامیلیا (Sagrada Familia) است. به دلیل اینکه دین او تاثیر زیادی بر روی کار‌هایش داشت به او لقب معمار خدا داده بودند.
 

معرفی مشهورترین معماران دنیا
ساگرادا فامیلیا

 

۸- رم کولهاس (Rem Koolhaas)

برنده جایزه پریتزکر، رم کولهاس یکی از مشهورترین معماران دنیا در قرن ۲۱ است. از خارقالعاده ترین کارهای او موزه گاراژ هنر‌های معاصردر موسکو، ساختمان بورس اوراق بهادار شنزن (Shenzhen Stock Exchange)، مجتمع روتردام (the De Rotterdam Complex) و مرکز سی سی تی وی (CCTV Center in Beijing) در بیجینگ چین.
 

معرفی برترین معماران دنیا
مجتمع روتردام

 

۹- رنزو پیانو (Renzo Piano)

معمار ایتالیایی، رنزو پیانو مغز متفکر در پشت شارد ‌(Shard)، معروف ترین ساختمان اعجاز انگیز لندن است. با وجود اینکه او یکی از برترین معماران دنیاست نمیتوان از یکی از آثار او به عنوان مشخصه او نام برد، و این موضوع که اکثر کار های او اینچنین خارقالعاده است، او را خاص می‌کند. دیگر سازه هایی که توسط او طراحی شده‌اند عبارتند از ویتنی موزه هنر آمریکا (the Whitney Museum of American Art)، ساختمان زمان در نیویورک (The New York Times Building)، پارکو دلا موزیکا (Parco della Musica) و فرودگاه بین‌المللی  کاناسی.
 

معرفی معروف ترین معماران دنیا
پارکو دلا موزیکا

 

۱۰- نورمن فاستر (Norman Foster)

یکی از معرف ترین معماران دنیا سر نورمن فاستر بریتانیایی است که بیش از ۴۷۰ جایزه و تقدیر در باب کا‌رهایش دریافت نموده است. یکی از مشهورترین کارهای او می توان به موزه هنرهای زیبای بوستون، موسسه اسمیتسون در واشنگتون (mithsonian Institute) و فرودگاه بیجینگ اشاره کرد. همچنین او به تازگی به طراحی مقر اصلی اپل پایان بخشیده است. او به دلیل صمیمتش با استیو جابز توسط شخص او برای انجام این مهم انتخاب شده بود.
 

معرفی مشهورترین معماران جهان
برج لندن

چکیده

به طور کلی در این مقاله به معرفی معروفترین معماران دنیا و کار‌های آن‌ها پرداختیم. و نشان دادیم هر کدام از این برترین معماران دنیا چه تاثیری بر معماری و هنر جهان داشته‌اند و تاثیر آن‌ها و کارهایشان بر مردم و هنر معماری را بررسی کردیم. اگر به معماری، این هنر تلفیقی زیبا و مشهورترین معماران دنیا و کارهایشان علاقه دارید حتما از مجله آرک داتام دیدن کنید و مقالات معماری ما را در اینجا بیابید.

۲۱ نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.